xauusd نماد و مخفف چیست؟

آشنایی با نماد XAUUSD
معنی XAUUSD همان طلا به دلار است که به عنوان یکی از محبوب ترین نماد های معاملاتی بازار فارکس شناخته می شود.

علاقه به استفاده از طلا و سرمایه گذاری روی آن از هزاران سال قبل همراه انسان بوده است. این فلز گران بها به عنوان یک دارایی امن محسوب می شود که همیشه ارزش و جایگاه خود را حفظ می کند و سرمایه گذاری روی آن هیچ خطری ندارد. معامله گران بازار فارکس به معاملات این فلز گران بها علاقه بسیار زیادی دارند و یکی از نماد های محبوب میان آن ها، نماد xauusd است. با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره معنی XAUUSD و معاملات آن بدانید.

XAUUSD چیست؟

در دنیای بازار های مالی، نماد xauusd یک نماد معاملاتی شناخته شده است که قیمت طلا را به دلار آمریکا به صورت لحظه ای (اسپات) نشان می دهد. این جفت معاملاتی به تریدر ها اجازه می دهد تا بدون داشتن مالکیت فیزیکی این فلز گران بها، روی آن سرمایه گذاری کنند و از تغییرات قیمت آن سود ببرند. قیمت xauusd بر اساس اونس طلا تعیین می شود؛ یعنی اگر قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی برابر با 1900$ باشد، هر واحد از xauusd هم به همان اندازه ارزش دارد.

نماد XAU در XAUUSD چه مفهومی دارد؟

بخش اول نماد طلا به دلار مربوط به طلا می شود. که در آن (X) به معنای «شاخص» – “Index” و (AU) مخفف نماد شیمیایی فلز طلا است. این نماد شیمیایی در جدول مندلیف مخفف واژه لاتین (Aurum) به معنای طلا است.

نماد USD در XAUUSD به چه معناست؟

همان طور که احتمالا حدس می زنید، بخش دوم نماد طلا به دلار مربوط به دلار آمریکا می شود. (USD) مخفف (United States Dollar) است و در تمام جهان و با همین نام در دسترس است. دلار به عنوان ارز پایه جهان شناخته می شود و همه دارایی ها مانند طلا، نفت، ارز های کشور ها و… بر اساس آن قیمت گذاری می شوند.

تفاوت XAUUSD با سایر نمادهای طلا

باید بدانید که دلار تنها ارز پایه ای که با طلا جفت می شود نیست! شما می توانید این فلز محبوب و گران بها را با ارز های دیگری مانند (یورو)، (فرانک سوئیس)، (پوند)، (دلار استرالیا)، (دلار کانادا) و… هم جفت و معامله کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که قیمت هر کدام از این نماد ها با یکدیگر و همچنین با جفت xauusd متفاوت است. در جدول زیر تعدادی از این جفت ارز ها و نماد های آن ها را معرفی می کنیم.

جفت ارز نماد معاملاتی
طلا به دلار XAUUSD
طلا به یورو XAUEUR
طلا به پوند XAUGBP
طلا به دلار استرالیا XAUAUD
طلا به دلار کانادا XAUCAD
طلا به ین ژاپن XAUJPY
نماد طلا به دلار
ارزش xauusd هم مانند هر دارایی دیگری به میزان عرضه و تقاضا وابسته است.

روش معامله XAUUSD

از آن جایی که طلا یکی از محبوب ترین نماد های معاملاتی در جهان است، معاملات آن در همه بروکر ها ممکن است؛ در نتیجه شما می توانید با توجه به علاقه، نوع حساب های ارائه شده و شرایط معاملاتی بهترین بروکر را انتخاب و معاملات طلا را شروع کنید. برای انجام معاملات نماد xauusd در متاتریدر 4 کافی است تا مراحل زیر را انجام دهید.

  1. وارد نرم افزار متاتریدر شوید و از نوار بالای صفحه روی گزینه (View) کلیک کنید؛
  2. سپس روی گزینه (Symbols) کلیک کنید تا صفحه مربوط به نماد های معاملاتی باز شود (می توانید از کلید میانبر CTRL + U هم استفاده کنید)؛
  3. سپس نماد طلا به دلار را پیدا و آن را به (Market Watch) اضافه کنید؛
  4. در مرحله آخر با کلیک روی نماد xauusd پنجره سفارش را باز و سفارشتان را ثبت کنید.

عوامل موثر بر قیمت XAUUSD

عوامل بسیار زیادی بر قیمت جفت طلا به دلار تاثیر می گذارند. مهم ترین عامل تاثیر گذار در قیمت طلا قدرت دلار آمریکا است؛ اما از آن جایی که دلار آمریکا یک طرف این جفت ارز معاملاتی قرار دارد، آن را به حساب نمی آوریم. از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت این نماد پر طرفدار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  1. رویداد های سیاسی و اقتصادی در جهان: اتفاقاتی مانند جنگ، تحریم اقتصادی، تغییر روابط کشور ها با یکدیگر و… تاثیر عمیقی بر قیمت طلا می گذارند؛
  2. احساسات بازار و اخبار ناگهانی: با انتشار اخبار ناگهانی و شایعه های مختلف، تریدر ها برای خرید یا فروش طلا هجوم می آورند و قیمت این جفت ارز دستخوش تغییرات می شود؛
  3. تمایل بانک های مرکزی به خرید طلا: بانک های مرکزی جهان در سال های اخیر علاقه بیشتری به افزایش ذخایر طلا پیدا کرده اند؛ در نتیجه افزایش تقاضا برای این فلز گران بها باعث افزایش قیمت نماد xauusd شده است.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی معنی XAUUSD و جایگاه آن در دنیای معاملات فارکس پرداختیم. این نماد معاملاتی در تمام دنیا بسیار پر طرفدار است و تریدر های زیادی به خاطر ثبات قیمت و حفظ ارزش دارایی شان به سرمایه گذاری روی آن علاقه دارند. البته ورود به معاملات آنلاین طلا به سادگی خریدن طلای فیزیکی از مغازه نیست و برای انجام آن باید علم و تجربه کافی به دست آورید. آیا شما هم به معاملات نماد xauusd علاقه دارید؟

سوالات متداول

🔷 بهترین استراتژی ها برای ورود به معاملات طلا کدامند؟

پاسخ این سوال بیشتر به اهداف و ترجیحات معاملاتی شما بر می گردد؛ اما به طور کلی استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال دو راه بسیار خوب برای ورود به معاملات طلا هستند.

🔷 هر لات طلا چند اونس است؟

100 اونس

🔷 آیا سرمایه گذاری روی طلا در فارکس بدون ریسک است؟

خیر؛ هر نوع معامله و سرمایه گذاری ریسک خاص خودش را دارد.

درج نظر