معرفی تخصصی سشن توکیو | جفت ارزها و نکات مهم معامله

معرفی سشن توکیو
سشن توکیو در فارکس یکی از 4 سشن اصلی سیدنی، نیویورک و لندن است.

معرفی سشن توکیو

همه ما می دانیم فارکس یک بازار 24 ساعته است که امکان ترید در تمام طول روز را برای علاقه مندان در سراسر جهان فراهم می کند. با این حال، توجه به این نکته که ساعات طلایی برای ترید در این عرصه وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این ساعات خاص با نام «سشن معاملاتی» شناخته می شود که بر حسب جغرافیا، متفاوت هستند. در کل، 4 سشن محبوب در بازار فارکس وجود دارد که با نام های لندن، توکیو، نیویورک و سیدنی شناخته می شوند. بالا ترین حجم معامله در سشن های مذکور انجام می شود و میزان نقدینگی در این ساعات بسیار بالا است. سشن توکیو (Tokyo Session) که یکی از پر معامله ترین زمان های ترید در بازار فارکس محسوب می شود، 20% از کل معاملات را به خود اختصاص می دهد. از همین روی، ما در این مقاله قصد داریم به مبحث «سشن توکیو در فارکس» بپردازیم.

چرا سشن توکیو در بازار فارکس مهم است؟

سشن توکیو که با نام «سشن آسیا» نیز شناخته می شود، نقطه آغاز معاملات در آسیا به شمار می رود! این بدان معنا است که بیشتر حجم سفارشات آسیا، در این سشن معاملاتی انجام می شود. باز شدن جلسه معاملاتی آسیا همزمان با افزایش حجم معامله در بانک های توکیو است. از آنجاکه توکیو یکی از مراکز بزرگ جهان به شمار می رود، بر معاملات فارکس نیز تاثیر بسزایی می گذارد. برخی دیگر از دلایل اهمیت سشن توکیو شامل موارد زیر می باشد:

 • همزمان با بازگشایی سشن توکیو، سنترال بانک های کشور های آسیایی مانند چین، ژاپن، اندونزی، فیلیپین، سنگاپور در بازار فارکس شروع به معامله می کنند؛
 • با باز شدن این سشن، نوسانات در ارزهای اصلی افزایش میابد؛
 • اخبار مربوط به جفت ارز های آسیایی در سشن توکیو منتشر می شود؛
 • ارتباط بین سشن سیدنی و لندن را فراهم می کند؛
 • در این ساعت معاملاتی جلسه لندن با آسیا ادغام می شود؛
 • جفت ارز هایی مانند دلار آمریکا به ین ژاپن [USD/JPY] و دلار استرالیا به آمریکا [AUD/USD] در سشن توکیو از نقدینگی خوبی برخوردار هستند؛
 • حجم خرید/فروش سشن توکیو کم تر از سشن های دیگر است و دریافت سودهای کوچک برای اسکالپرها بسیار ساده است.

ساعات معاملاتی سشن توکیو به وقت ایران

از آنجاکه سشن ها بسته به منطقه زمانی هر کشور متفاوت هستند، باید به ساعت کاری کشور ایران تبدیل شوند. به طور کلی، در فصل بهار و تابستان سشن توکیو ساعت 3:30 صبح به وقت ایران بازگشایی می شود و معامله گران آسیایی می توانند در این بازه زمانی معاملات خود را آغاز کنند. همچنین، شایان ذکر است که ترید در سشن توکیو تا 12 ظهر ادامه دارد. هنگام بازگشایی سشن توکیو، سشن سیدنی نیز فعال است و ارز هایی همچون دلار استرالیا و نیوزیلند نیز نقدینگی بالایی را تجربه می کنند. ساعت 10:30 صبح که سشن لندن باز می شود، معاملات ارز های آسیایی و اروپایی به اوج خود می رسد. سشن توکیو در فصل پاییز و زمستان 1 ساعت دیرتر بازگشایی می شود و در ساعات 4:30 صبح تا 13:30 ظهر به وقت ایران فعال است.

سشن توکیو در فارکس
سشن توکیو در فارکس نقدینگی کمتری به نسبت دیگر سشن ها دارد.

مشخصات سشن توکیو

در این بخش از مقاله به طور کامل با ویژگی های سشن توکیو آشنا می شویم:

 • نقدینگی ارزها در این سشن بالاتر از سایر ساعات معاملاتی است؛
 • سشن توکیو به عنوان یکی از ابر قدرت های مالی مهم جهان به شمار می رود؛
 • پل ارتباطی بین بازار آسیا و اروپا است؛
 • سشن توکیو در ساعات اولیه صبح باز می شود و نوسان خوبی در دارایی های بازار فارکس به وجود می آورد؛
 • این سشن امکان معامله در ساعات اولیه صبح را برای علاقه مندان فراهم می کند.

حجم معاملات در سشن توکیو

برخی از ارز های کشور های آسیایی مانند ین ژاپن، دلار نیوزیلند دارای بیش ترین نقدینگی در سشن آسیا هستند و برخی از ارز ها نوسان کم تری دارند. به طور کلی 20% از حجم معاملات بازار فارکس را سشن آسیا تشکیل می دهد. با این حال، برخی از ارزها مانند پوند انگلیس به دلار آمریکا [GBP/USD]، یورو به پوند [EUR/GBP] و … از نوسانات کم تری نسبت به سایر ارزها بهره مند می شوند. در ادامه، جفت ارزهایی که از نوسانات بیشتر برخوردار هستند را نیز ذکر کرده ایم:

جفت ارزهای محبوب سشن توکیو نماد جفت ارز
دلار آمریکا به ین ژاپن USD/JPY
دلار نیوزلند به دلار آمریکا NZD/USD
دلار استرالیا به دلار آمریکا AUD/USD
پوند بریتانیا به ین ژاپن GBP/JPY
یورو به ین ژاپن EUR/JPY

تحولات بازار در سشن توکیو

اکثرا گپ های قیمتی (Gap) در نمودار کالا های با ارزش [طلا، نفت و…] و جفت ارز های اصلی در سشن توکیو رخ می دهد. در پی همین موضوع، معامله گرانی که گپ را پیش بینی می کنند، قبل از شروع سشن توکیو پوزیشن می گیرند. هنگامی که سشن توکیو باز می شود، سفارش ها با گپ فعال شده و تریدر ها در کسری از ثانیه 100 الی 200 پیپ سود می کنند. به همین دلیل، تریدر هایی که معاملات باز شبانه دارند، حتما باید ساعات معاملاتی توکیو را مورد بررسی قرار دهند. تریدرها می توانند نمودار دارایی های که در سشن توکیو دارای حجم خرید/فروش بالا هستند را زیر نظر بگیرند و طبق انتشار اخبار، سریعا اقدام به خرید و فروش نمایند.

جفت ارزهای پر معامله در سشن توکیو

بدیهی است که برخی از ارزهای فارکس، در سشن توکیو بیشتر خرید و فروش می شوند. این ارزها که دارای بیشترین میزان حجم معاملات هستند در جدول زیر دسته بندی شده اند.

پر معامله ترین ارزهای سشن آسیا مشخصات
ین ژاپن JPY
دلار سنگاپور SGD
دلار استرالیا AUD
دلار نیوزلند NZD

واکنش سشن توکیو به اخبار و رویداد ها

اخباری که از کشور ژاپن، هنگ کنگ، سنگاپور و چین منتشر می شود می تواند نماد های آسیایی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، کشور چین نقش مهمی در بازار های جهانی و اقتصاد دنیا دارد و اخبار مربوط به آن می تواند علاوه بر ارز های آسیایی، بر روی نماد طلا نیز تاثیر ویژه ای بگذارد. البته ارز چین که «یوان» نام دارد به طور عمومی در دسترس همه معامله گران قرار ندارد و تنها برخی از سازمان ها می توانند ارز چین را معامله کنند.

به طور کلی هنگامی که اخبار جفت ارز های آسیایی منتشر می شود حجم خرید/فروش، نوسان و نقدینگی در نمودار قیمت ارز ها بیش تر می شود.

واکنش سشن توکیو به اخبار
ارز های آسیایی در سشن توکیو نوسان بالاتری دارند و با انتشار اخبار حجم معاملات بیشتر می شود.

استراتژی های معاملاتی در سشن توکیو

سشن توکیو نوسان و نقدینگی کم تری به نسبت دیگر سشن های معاملاتی دارد. این امر موجب تجزیه و تحلیل آسان تر در نمودار جفت ارز ها می شود. در اکثر مواقع، ارز هایی که در این سشن از نوسان خوبی برخوردار هستند، روند کل معاملات را مشخص می کنند. به همین خاطر، معامله گران مبتدی بهتر می توانند در سشن توکیو استراتژی معاملاتی خود را آزمون و خطا نمایند.

استراتژی معاملاتی که بیشترین کاربرد را بین معامله گران سشن توکیو دارد، تریدینگ رنج [Range Trading] است. معامله گران حرفه ای با استراتژی تریدینگ رنج از نوسان قیمت دارایی ها در محدوده مشخص، سود کسب می نمایند.

نکات مهم معامله در سشن توکیو

ترید در سشن توکیو، مستلزم رعایت قوانین خاصی است که در این بخش از مقاله به آن ها پرداختیم:

 • به کارگیری تحلیل تکنیکال را فراموش نکنید؛
 • حتما قبل از ارائه استراتژی در نمودار ارز ها به تحلیل فاندامنتال در ارز های آسیایی توجه کنید و زمان انتشار اخبار مهم را به خاطر بسپارید؛
 • معامله دارایی های با ارزش مانند نفت خام و طلا را در بدو بازگشایی سشن آسیا شروع نکنید، به این خاطر که هنوز جهت حرکت نماد ها تحلیل پذیر نیست؛
 • معامله گران سوئینگ که معاملات باز شبانه دارند، حتما در سشن توکیو معاملات و تغییر روند ارز ها را بررسی کنند؛
 • هنگام بازگشایی سشن توکیو [ساعت 3:30 به وقت ایران] معامله انجام ندهید، چرا که هیجان معامله گران برای خرید و فروش ارز ها بالا است و روند قیمت صعودی و یا نزولی بودن دارایی ها هنوز مشخص نیست؛
 • هنگامی که سشن لندن با توکیو ادغام می شود [ساعت 10:00صبح به وقت ایران]، نقدینگی و نوسان افزایش پیدا می کند که فرصت های معاملاتی مهمی در بازار به وجود می آورد؛
 • معامله گرانی که می خواهند در سشن توکیو ترید کنند، حتما بر روی جفت ارز های آسیایی به انجام معامله بپردازند، به این خاطر که نماد های آسیایی دارای نقدینگی بیش تری هستند؛
 • معامله گران می توانند در سشن آسیا با استراتژی ترندینگ رنج (Range trading) معامله کنند، چرا که فرصت های معاملاتی زیادی در سشن آسیا با شرایط ترندینگ رنج وجود دارد؛
 • نواسانات در سشن توکیو معمولا تکرار می شود و معامله گران می توانند با اتکا به نوسانات قبلی ترید کنند.

مزایا و معایب معامله در سشن توکیو

معامله در سشن توکیو نکات مثبت و منفی دارد که برای تریدرها بسیار حائز اهمیت است. معامله گران مبتدی با دانستن این نکات، می توانند ساعت معاملاتی مناسب خود را بهتر انتخاب کنند. از همین رو مزایا و معایب سشن توکیو را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

مزایا سشن توکیو معایب سشن توکیو
دارای نقدینگی بالا در ارز های آسیایی دارای اسپرد بالا در جفت ارز های اصلی و فرعی
امکان معامله در ترندینگ رنج تحلیل تکنیکال به نسبت سشن های دیگر سخت تر است
مناسب برای معامله در ساعات اولیه صبح نوسان کمتر در ارز های اصلی مانند USD/CHF
قدرت خرید/فروش متوسط ایجاد اسلیپیج در معاملات
فرصت های معاملاتی بالا در ارز های آسیایی غیر قابل پیش بینی بودن روند قیمت ارز ها

جمع بندی

سشن توکیو یکی از 4 سشن محبوب جهان است که از طریق آن می توان جفت ارز های آسیایی و استرالیا را معامله کرد. جالب است بدانید این سشن حدود 20% از معاملات فارکس را به خود اختصاص می دهد و از رونق خوبی برخوردار می باشد. البته گفتنی است که سشن توکیو در فارکس، نسبت به 3 سشن دیگر دارای نوسان کمتری است. با این حال، ترید در سشن توکیو این فرصت را به معامله گران می دهد ارزهای اصلی و برخی از جفت ارزهای آسیایی را در بهترین حالت ممکن خرید و فروش کنند. شایان ذکر است سشن توکیو در فصل بهار و تابستان از ساعت 3:30 صبح به وقت ایران بازگشایی می شود و تا 12 بعد از ظهر ادامه میابد.

سوالات متداول

❇️ چرا اسپرد برخی جفت ارز های اصلی در سشن توکیو بیشتر است؟

به دلیل نقدینگی کم تر جفت ارز های اصلی در سشن توکیو، اسپرد بالاتر است.

❇️ ساعت معاملاتی سشن توکیو به وقت ایران چه زمانی است؟

معامله در فصل بهار و تابستان معمولا از ساعت 3:30 صبح تا 12:00 ظهر به وقت ایران شروع شده و در فصل زمستان یک ساعت دیر تر از سشن آسیا بازگشایی می شود.

❇️ ارز های کم نوسان در سشن توکیو کدامند؟

جفت ارز‌هایی مانند یورو به دلار آمریکا (EUR/USD)، پوند به دلار (GBP/USD)، یورو به پوند (EUR/GBP) در سشن توکیو از نوسان کم تری برخوردار هستند.

درج نظر