💠 معرفی اندیکاتور اوردر بلاک (Order Block) در متاتریدر 💠

اندیکاتور اوردر بلاک
معرفی اندیکاتور اوردر بلاک و بررسی آن در متاتریدر و تریدینگ ویو

اگر شما هم به دنبال راه های جدید پیدا کردن حمایت و مقاومت هستید و از راه های قبلی با خطا های زیاد خسته شده اید، اندیکاتور اوردر بلاک بهترین گزینه برای شما است. این ابزار اگرچه کمتر شناخته شده اما این اتفاق به دلیل ضعیف بودن آن نیست و می توانید از اوردربلاک در متاتریدر و تریدینگ ویو استفاده کنید. اگر شما هم نسبت به آشنایی با اندیکاتور Order Block و بکارگیری کاربرد های آن مشتاق شدید، ادامه مقاله «اوردر بلاک در تریدینگ ویو» را از دست ندهید.

آشنایی با مفهوم Order Block

اوردر بلاک به مناطقی از عرضه و تقاضا اشاره دارد که نهنگ های بازار معاملات خود را در آن نقاط انجام می دهند. به بیان دیگر order block زمانی رخ می دهد که یک بانک یا موسسه قصد داشته باشد تا سفارش بزرگی را ثبت کند؛ با این حال چنین اتفاقی به منجر به بی ثباتی بازار می شود و موسسات برای جلوگیری از این اتفاق، سفارش خود را به قطعات یا بلاک های کوچک تر تقسیم می کنند.

اهمیت مناطق اوردر بلاک در تعیین سطوح حمایت و مقاومت خلاصه می شود. برای درک بهتر، فرض کنید در یک بازار نزولی، موسسه ای پوزیشن خرید چند میلیون دلاری قرار می دهد؛ در این شرایط با افزایش تعداد پوزیشن های خرید، نقطه اجرای معاملات موسسه موردنظر به سطح حمایت تبدیل شده و روند قیمت را از نزولی به صعودی تغییر می دهد؛ چنین اتفاقی در برعکس و در پوزیشن های فروش هم دیده می شود. در واقع با نزدیک شدن قیمت به سطوح اردر بلاک، سفارشات بزرگ فشار خرید یا فروش را جذب کرده و تغییر یا تثبیت قیمت را رقم می زنند.

اندیکاتور اوردر بلاک در متاتریدر 4 و 5

در متاتریدر 4، نُه اندیکاتور و در متاتریدر 5، سی اندیکاتور به طور پیش فرض وجود دارد و متاسفانه اوردر بلاک در هیچکدام از آنها به طور پیش فرض نصب نیست. اصلا نگران نباشید، می توانید به راحتی اندیکاتور Order Block را در متاتریدر 4 و 5 نصب کرده و از آن در انواع نمودار ها استفاده کنید.

نحوه نصب و تنظیم اندیکاتور Order Block در متاتریدر

همانطور که مطالعه کردید، امکان نصب چنین ابزاری بر روی پلتفرم معاملاتی متاتریدر وجود دارد. در حقیقت نسخه ها و اپلیکیشن های مخلتفی از این ابزار برای MT در دسترس قرار دارند. یکی از آن ها به شکل پولی عرضه شده و برای استفاده باید آن را خریداری یا اجاره کنید. نسخه مذکور در وب سایت رسمی MQL5 قابل مشاهده و خریداری است.

با این حال، نسخه های رایگان اندیکاتور اردربلاک نیز در دسترس هستند و امکان نصب و استفاده از آن ها بدون پرداخت هزینه وجود دارد. اگر قصد استفاده از این Indicator به شکل پریمیوم را ندارید، از نسخه های رایگان کمک بگیرید.

یک روش کلی برای نصب تمام اندیکاتورها بر روی پلتفرم Metatrader وجود دارد. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در پنجره MT، از منوی File بر روی گزینه Open Data Folder کلیک کنید.
منو File متاتریدر 5
آموزش ورود به بخش Data Folder در متاتریدر 5
  • در پنجره باز شده، پوشه MQL5 (MQL4 در متاتریدر 4) را پیدا کرده و وارد آن شوید.
پوشه Data Folder
پوشه MQL5 در بخش Data Folder نرم افزار متاتریدر 5
  • در این بخش، فولدر Indicators را باز کنید.
پوشه Indicators متاتریدر 5
ورود به فولدر مربوط به اندیکاتورها نرم افزار متاتریدر 5
  • اندیکاتور دانلود شده با پسوند ex5 (ex4 در متاتریدر 4) را در این پوشه کپی کنید.
فایل اندیکاتور order block
قرار دادن فایل اندیکاتور اوردر بلاک در پوشه متاتریدر 5
  • اپلیکیشن متاتریدر را یک بار بسته و مجددا وارد آن شوید.

حال با کلیک بر روی گزینه Navigator در منوی View از بالای صفحه، می توانید نام اندیکاتور نصب شده را پیدا کنید.

بخش Navigator متاتریدر 5
راهنمای ورود به بخش Navigator در اپلیکیشن متاتریدر 5

پس از دبل کلیک بر روی اسم اردر بلاک، یک کادر دارای تنظیمات Indicator باز می شود و می توانید تنظیمات را تغییر دهید؛ در نهایت با کلیک بر روی دکمه OK، اندیکاتور اوردر بلاک بر روی نمودار به نمایش در می آید.

شناسایی سطوح Order Block کلیدی در نمودار قیمت

اوردر بلاک ها بر روی چارت از طریق مشاهده و بررسی سابقه رفتارهای پرایس اکشنی یک دارایی و توجه به مناطقی که قیمت تغییرات چشم گیر یا ناگهانی را تجربه کرده است، شناسایی می شوند.

در پلتفرم متاتریدر شما می توانید با شناسایی سوئینگ ها به سمت بالا یا پایین و توجه به واکنش های قیمت، سطوح اوردر بلاک را شناسایی کنید. شایان ذکر است که معمولا Order Block با حجم بالا و تثبیت طولانی قیمت پدید می آید.

استفاده از Order Block برای معاملات در جهت روند و معاملات معکوس

معامله گران با کمک گرفتن از اوردر بلاک ها و اندیکاتور مربوطه می توانند نقاط ورود و خروج معاملات را مشخص کنند. اگر قیمت به یک منطقه اوردر بلاک نزدیک شود و نشانه بازگشت (مانند الگوهای چکشی، پوششی، ستاره دنباله دار) را به همراه داشته باشد، شما می توانید ورود به معامله ای در خلاف جهت روند بازار را در نظر داشته باشید، چرا که احتمال برخورد قیمت به سطح Order Block و برگشت از آن وجود دارد.

برای انجام معاملات در جهت روند قیمت می توانید به مناطق شکست سطح اوردر بلاک توجه کنید. زمانی که قیمت دارایی از سطح Order Block بریک اوت کند، می توان گفت که یک روند قوی در چارت شکل خواهد گرفت. تریدرها با کمک گرفتن از این اطلاعات می توانند سطوح حد سود و حد ضرر را مشخص کرده و وارد پوزیشن در جهت روند بازار شوند.

اندیکاتور اوردر بلاک در تریدینگ ویو

تریدینگ ویو یکی از محبوب ترین پلتفرم های تحلیل چارت های قیمتی برای بازارهای مالی مختلف از جمله سهام، فارکس، کریپتو و … است. در این وب سایت، تریدرها به انواع اندیکاتورها، ابزارهای تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن دسترسی دارند. خوشبختانه موارد مختلفی از اندیکاتور Order Block نیز در این پلتفرم قابل مشاهده و استفاده هستند.

نصب اندیکاتور Order Block در تریدینگ ویو

برای استفاده از ابزارهای تشخیص اوردر بلاک در تریدینگ ویو نیازی به نصب یا دانلود هیچ گونه نرم افزار اضافی ندارید. در واقع امکان راه اندازی و مشاهده این ابزار به راحتی از طریق منوی [Indicators] در TradingView فراهم شده است. برای دستیابی به این اندیکاتور مطابق مراحل زیر پیش بروید:

  • ابتدا وب سایت تریدینگ ویو را در مرورگر باز کنید.
  • در صورت نیاز با کلیک بر روی نماد پروفایل در بالای صفحه و انتخاب گزینه [Sign In] وارد حساب کاربری خود شوید.
  • پس از انتخاب چارت مورد نظر، بر روی دکمه [Indicators] در بالای نمودار کلیک کنید.
  • در کادر باز شده، در بخش [Search] عبارت “Order Block” را تایپ و یکی از موارد پیشنهاد شده را انتخاب کنید.

شناسایی سطوح Order Block در نمودارهای مختلف قیمتی

کاربرد اصلی اندیکاتورهای اوردر بلاک در چارت ها و پلتفرم های تحلیلی، مشخص کردن سطوح Order Block است. معمولا در این Indicator ها این سطوح با رنگ های سبز و قرمز به نمایش در می آیند. به عنوان مثال در تصویر زیر، اندیکاتور اوردر بلاک Lux Algo را در TradingView بر روی چارت تنظیم کرده ایم:

اندیکاتور اوردر بلاک تریدینگ ویو
آموزش شناسایی سطوح Order Block در نمودار های مختلف قیمتی در TradingView

در این اندیکاتور سطوح حمایت با رنگ سبز و سطوح مقاومت با رنگ قرمز مشخص شده اند. مطابق تصویر، در سطوح قرمز رنگ، نمودار به سمت پایین بازگشته و در سطوح سبز، روند قیمت به سمت بالا برگشته است. معمولا در بیشتر Indicator های اوردر بلاک، سطوح مربوطه مشابه این مورد و با این رنگ ها رسم می شوند.

ترکیب Order Block با سایر اندیکاتورها و ابزارها در تریدینگ ویو

یکی از اقدامات رایجی که تریدرها در تحلیل بازار و معاملات خود انجام می دهند، استفاده از چند ابزار و اندیکاتور به شکل همزمان در چارت است. معمولا این امر برای افزایش اطمینان از درستی اطلاعات ارائه شده انجام می شود.

تریدینگ ویو پلتفرمی است که امکان پیش گرفتن چنین روش هایی را در استفاده از اندیکاتور به تریدرها ارائه می دهد. در نسخه رایگان آن شما می توانید تا دو اندیکاتور مختلف را به طور همزمان بر روی یک نمودار مشاهده کنید. برای مشاهده Indicator های بیشتر بر روی یک چارت باید هزینه اشتراک پولی این وب سایت را بپردازید. در جدول زیر می توانید تعداد اندیکاتور قابل استفاده به طور همزمان در هر طرح اشتراک را مشاهده کنید:

نوع اشتراک تعداد اندیکاتورها
Basic (رایگان) 2
Essential 5
Plus 10
Premium 25
Expert 30
Elite 35
Ultimate 50

مزایا و معایب استفاده از اندیکاتور اوردر بلاک

اوردر بلاک می تواند ابزار بسیار خوبی برای تشخیص نقطه بازگشت روند بازار و تعیین نقطه ورود و خروج برای معاملات شما در فارکس باشد، اما همانند هر اندیکاتور و الگوی دیگری در چارت های مالی، استفاده از آن نقاط قوت و ضعف خاص خود را به دنبال دارد. اگر به دنبال استفاده از Order Block Indicator برای ترید در بزرگترین بازار مالی جهان هستید، به شما توصیه می کنیم که درک کامل و جامعی از ابعاد مثبت و منفی آن داشته باشید. در ادامه در قالب جدول، مزایا و معایب استفاده از این اندیکاتور را بررسی می کنیم:

مزایا معایب
عدم پیچیدگی در استفاده عدم دقت مداوم در شناسایی نقاط ورود و خروج
احتمال موفقیت بالا نسبت به بسیاری از اندیکاتورها احتمال ارائه سیگنال اشتباه به معامله گر
امکان مدیریت ریسک به شکل مطلوب وابسته به سفارشات موسسات و سازمان ها
ارائه داده ها بدون دخالت نظر فرد امکان تاخیر در شرایط پر نوسان بازار

سخن پایانی

در این مقاله به طور جامع به اندیکاتور اوردر بلاک پرداختیم و استفاده از آن در پلتفرم های متاتریدر و تریدینگ ویو را بررسی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، این ابزار با کمک گرفتن از داده های تکنیکال و استفاده از چارت، حجم گسترده پوزیشن های معاملاتی سازمان ها و موسسات بزرگ در بازار های مالی را شناسایی می کند و به معامله گران نقطه ورود و خروج ترید ارائه می دهد. این Indicator می تواند در ترید دارایی های مختلف بسیار کاربردی باشد؛ به شرطی که به مدیریت ریسک و خطرات مرتبط با آن ها توجه شود. حالا شما به ما بگویید، آیا از این اندیکاتور در معاملات خود استفاده خواهید کرد؟ از همراهی تان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

✔️ اندیکاتور اوردر بلاک چیست؟

اندیکاتور اردر بلاک یک ابزار تحلیل تکنیکال است که در معاملات فارکس برای شناسایی مناطقی با حجم معاملات زیاد کاربرد دارد.

✔️ قابلیت اصلی اندیکاتور Order Block در فارکس چیست؟

این Indicator با مشخص کردن سطوح حمایت و مقاومت در نمودار، به معامله گران نقاط ورود و خروج پوزیشن های ترید را ارائه می دهد.

✔️ آیا امکان استفاده رایگان از Indicator های اوردر بلاک در متاتریدر وجود دارد؟

بله؛ برخی از نسخه های این ابزار در پلتفرم های معاملاتی MT پولی هستند، اما موارد رایگان آن نیز در دسترس قرار دارند.

درج نظر