کندل ستاره صبحگاهی و شامگاهی | نحوه معامله و الگو

تعریف و ساختار الگوی ستاره صبحگاهی و شامگاهی

بدیهی است که در تحلیل تکنیکال، الگوهای فنی بسیاری وجود دارند که نشان دهنده شرایط بازار و جریان نوسانات قیمت به معامله گران هستند. درواقع تحلیل تکنیکال علمی است که تمامی تریدرها می توانند با استفاده از آن آینده دارایی های مهم در فارکس، کریپتو، سهام و … را پیش بینی کنند؛ «کندل ستاره صبحگاهی» و «کندل ستاره شامگاهی» نیز از الگوهای مهم معاملاتی هستند که اطلاعات مفیدی در رابطه با تغییرات قیمتی را در اختیار تریدرها می گذارند. در ادامه، همه چیز درباره این 2 الگوی کاربردی را شرح داده و نحوه تشخیص هر کدام را ذکر کرده ایم.

آشنایی با کندل ستاره صبحگاهی
کندل ستاره شامگاهی و کندل ستاره صبحگاهی، 2 مورد از محبوب ترین الگوهای پرایس اکشن هستند که کمک شایانی به تحلیل بازار می کنند.

 

ویژگی های کندل ستاره صبحگاهی و کندل ستاره شامگاهی مشخصات
نام الگوی ستاره صبحگاهی (Morning Star)| الگوی ستاره شامگاهی (Evening Star)
ساختار کندل Morning Star صعودی
ساختار کندل Evening Star نزولی
کاربرد تحلیل تکنیکال
موارد استفاده
 • نشان دادن معکوس شدن روند؛
 • یافتن نقاط ورود/خروج در بازار؛
 • تشخیص شرایط صعودی/نزولی بازار؛
 • مدیریت ریسک.

شرایط تشکیل

کندل ستاره صبحگاهی که اغلب با نام «الگوی ستاره صبح/مورنینگ استار» نیز شناخته می شود، یک الگوی بصری است که از 3 شمعدان تشکیل شده و به دنبال یک روند نزولی شکل می گیرد. بدین ترتیب، تشکیل یک الگوی ستاره صبحگاهی در نمودارهای تحلیل تکنیکال، نشان دهنده پایان روند نزولی و شروع روند صعودی است. الگوی ستاره صبح در امتداد یک روند نزولی شکل می گیرد و با معکوس شدن قیمت یک دارایی همراه می شود.

از طرف دیگر، کندل Evening Star در پایان یک روند صعودی تشکیل می شود و معکوس شدن روند به سمت پایین را نشان می دهد.

روانشناسی و مفهوم

هر دوی الگوهای “ستاره صبح” و “ستاره شامگاهی“جزو الگوهای کندل استیک [Candlestick] قرار دارند و از اهمیت بالایی در تحلیل تکنیکال برخوردار هستند. تنها تفاوت این الگوهای فنی در موارد زیر است:

 • زمان شکل گیری: کندل ستاره صبح در پایان یک روند نزولی تشکیل می شود، اما کندل شامگاهی در پایان روند صعودی ایجاد می شود؛
 • پیام کندل: الگوی ستاره صبح نشان دهنده احتمال تغییر قیمت از روند نزولی به صعودی است، درحالی که ستاره شامگاهی خبر از تغییر قیمت از روند صعودی به نزولی می دهد؛
 • شکل ظاهری: شکل ظاهری این 2 الگو از تفاوت های اساسی برخوردار است.

انواع مختلف

هرکدام از الگوهای فنی با انواع مختلفی در بازارهای مالی وجود دارند که ستاره صبحگاهی و شامگاهی نیز از این موضوع مستثنی نیستند. این الگوها با شکل های گوناگونی در نمودارهای قیمتی پدیدار می شوند که در ادامه شرح داده ایم:

کندل ستاره صبحگاهی:

این کندل به 3 شکل زیر می تواند در نمودارهای قیمتی ظاهر شود و در هر حالت از 3 کندل تشکیل می شود:

 • ستاره صبحگاهی استاندارد: این الگو از یک کندل بلند نزولی آغاز می شود و یک کندل کوچک به دنباله آن قرار گرفته که به پایین کندل اول بسته می شود، کندل سوم نیز بلند و صعودی است و بالاتر از کندل دوم باز می شود؛
 • الگوی بچه رها شده: زمانی ایجاد می شود که پس از یک کندل بلند نزولی، یک کندل دوجی ایجاد شده و کندل سوم نیز در فاصله بسیار بالاتری از کندل دوجی قرار بگیرد؛
 • ستاره صبحگاهی دوجی [کندل با قیمت باز/بسته شدن یکسان]: کندل دوجی خبر از عدم قطعیت بازار می دهد و دقیقا مشابه کندل استاندارد است، با این تفاوت که یک کندل دوجی به جای کندل کوچوک نشان داده می شود.

کندل ستاره شامگاهی:

الگوی ستاره شامگاهی نیز از 3 کندل، در حالت های زیر تشکیل می شود:

 • ستاره شامگاهی معمولی: دارای 1 کندل سبز با بدنه بلند است که یک کندل کوچک به دنبال آن قرار دارد، این کندل به سمت بالا می رود و به یک کندل قرمز رنگ بلند، زیر نقطه وسط کندل اول به اتمام می رسد؛
 • ستاره شامگاهی 3 کلاغ سیاه: نشان دهنده تغییر روند نزولی است که از 3 کندل قرمز رنگ بلند که هر روز در سطوح پایین تر بسته می شوند، تشکیل می شود؛
 • صلیب هارامی خرسی: از 1 الگو با کندل سبز رنگ و 1 کندل دوجی به دنبال آن تشکیل شده که 1 کندل قرمز رنگ نیز در زیر کندل قبلی بسته شده است [این الگو عدم قطعیت بازار را نشان می دهد].

نحوه معامله با الگوهای ستاره صبحگاهی و شامگاهی

اگر بخواهیم خیلی ساده نحوه معامله با ستاره صبحگاهی و شامگاهی را توضیح دهیم، معامله گران باید با مشاهده کندل ستاره صبح، یک پوزیشن “خرید” و پس از دیدن کندل Evening Star، یک پوزیشن ” فروش” باز کنند. البته، فراموش نکنید که از قطعیت الگوها و تایید آن ها اطمینان حاصل کرده و سپس وارد معامله شوید. بهترین حالت برای ورود به معامله با تحلیل کندل مورنینگ استار، خرید در بالای کندل صعودی سوم است.

نقاط ورود و خروج در معاملات با الگوی ستاره صبحگاهی

همان طور که می دانید الگوی ستاره صبحگاهی یک کندل صعودی است و نشان دهنده ایجاد یک روند صعودی قوی در آینده می باشد. بنا بر این، زمانی که کندل Morning Star تشکیل و تایید شد، باید وارد معامله شوید. همچنین، به محض اتمام ستاره صبحگاهی باید از معامله خارج شوید.

نقاط ورود و خروج در معاملات با الگوی ستاره شامگاهی

ستاره شامگاهی یک الگوی نزولی است و به محض تشخیص آن، باید یا از معامله خارج شوید یا یک پوزیشن فروش ثبت کنید. چراکه روند بازار به سمت پایین پیش می رود و شما باید قبل از ریختن قیمت، پیش دستی کرده و معامله خود را تغییر دهید.

نکات کلیدی در معاملات با الگوهای ستاره صبحگاهی و شامگاهی

برای ترید به وسیله الگوهای مورنینگ استار و ایونینگ استار، بهتر است برخی نکات کلیدی در این باره را بدانید که در ادامه شرح داده ایم:

 • کندل های ستاره صبحگاهی و شامگاهی می توانند بسیار گمراه کننده باشند. به همین خاطر حتما با استفاده از اندیکاتورها روند این کندل ها را تایید کرده و سپس وارد معامله شوید؛
 • به محض مشاهده الگوهای صلیب هارامی خرسی و ستاره صبحگاهی دوجی در نمودارها دست نگه دارید؛ چراکه این کندل ها بی ثباتی و عدم قطعیت بازار را نشان می دهند؛
 • مدیریت ریسک برای معاملات را فراموش نکنید؛
 • تنها به الگوهای کندل ستاره صبحگاهی/شامگاهی تکیه نداشته و از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال برای نتیجه بخش بودن معاملات خود کمک بگیرید.

مثال هایی از معاملات با الگوهای ستاره صبحگاهی و شامگاهی

برای آنکه بتوانید الگوهای ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی را بهتر درک کنید، نیاز است که موقعیت های مشابه آن را مثال بزنیم. در ادامه، می توانید مثال های کاربردی برای هر 2 کندل را به همراه تصویر، مشاهده کنید.

مثال برای کندل ستاره صبحگاهی:

کندل ستاره صبح با 1 کندل نزولی بزرگ شروع می شود و در کندل دوم قیمت پایین تر از روز قبلی بسته می شود. این در حالی است که کندل سوم بلندتر تشکیل می شود و روند صعودی دارایی شروع می شود. در ادامه، تصویری از کندل ستاره صبح قرار گرفته است که ظاهر این الگو را برای شما به نمایش می گذارد.

کندل ستاره صبحگاهی
کندل ستاره صبح یکی از مهم ترین الگوهای تحلیل تکنیکال است که برای تایید روند صعودی بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

مثال برای کندل ستاره شامگاهی:

در الگوی ستاره شامگاهی، فشار خرید نشان داده می شود و به همین ترتیب، ابتدا 1 کندل صعودی بزرگ تشکیل می شود. کندل دوم کمی سرگردان تر و کوتاه تر خواهد بود، اما کندل سوم کندلی بزرگ و با روند نزولی قوی تشکیل خواهد شد که نشان دهنده فروش بیش از حد است. در ادامه، شکل ظاهری این کندل را مشاهده می کنید:

کندل ستاره شامگاهی
ستاره شامگاهی از شباهت بالایی با الگوی ستاره صبحگاهی برخوردار است، اما شکل ظاهری آن تفاوت هایی نیز دارد.

جمع بندی

کندل ستاره صبحگاهی و کندل ایونینگ استار 2 مورد از مهم ترین الگوهای تحلیل تکنیکال به شمار می روند که اطلاعات مهمی برای معامله در بازارهای مالی را در اختیار تریدرها قرار می دهند. این الگوها برای ما زمان ورود به پوزیشن ها یا خروج از معاملات در بازار را مشخص می کنند. این الگوها از 3 کندل با شکل های متفاوت تشکیل شده که می توانند مقدار فشار خرید/فروش معامله گران را نشان دهند. اگر می خواهید قدرت یک روند صعودی را حدس بزنید، از ستاره صبحگاهی و برای تشخیص روند نزولی از ستاره شامگاهی کمک بگیرید.

سوالات متداول

✔️ کندل ستاره صبحگاهی چیست؟

الگوی ستاره صبحگاهی یا به اصطلاح مورنینگ استار، یکی از کندل های شمعی معروف است که برای شناسایی و تایید روند صعودی به کار گرفته می شود.

✔️ کندل ستاره شامگاهی چیست؟

کندل ستاره شامگاهی الگوی تحلیل تکنیکالی است که روند نزولی یک دارایی را نشان می دهد و از 3 کندل تشکیل شده است.

✔️ کندل های ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی چه کاربردی در معاملات دارند؟

برخی از کاربردهای این کندل ها را می توان به شرح زیر معرفی کرد:

 • برای شناسایی روند های صعودی/نزولی؛
 • تشخیص فشار خرید و فروش یک دارایی؛
 • شناسایی نقاط ورود/خروج از بازار؛
 • نشا دهنده روند های معکوس بازار و تایید آن ها؛
 • مدیریت ریسک.
درج نظر