معرفی تخصصی سشن لندن (اروپا) | جفت ارزها و نحوه معامله

سشن لندن
معرفی تخصصی سشن لندن و هرآنچه که باید از آن بدانید!

 

بنا بر گزارش بانک بین المللی BIS، از سال 2016 تاکنون بیش از 35% از میانگین گردش مالی بازار فارکس در سشن لندن رخ داده است! آماری عجیب و غریب که اهمیت سشن معاملاتی لندن را نشان می دهد اما فراتر از حجم معاملات، لندن با سشن نیویورک همپوشانی دارد و همین موضوع آن را به جلسه ای فوق العاده برای معامله در فارکس تبدیل می کند. اگر شما هم نسبت به ترید در «سشن لندن» در فارکس مشتاق شدید پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا آن را به طور کامل بررسی کنیم.

معرفی سشن لندن

سشن لندن یا اروپا، یکی از چهار سشن اصلی بازار فارکس است که یک ساعت پیش از پایان یافتن سشن توکیو (آسیا) کار خود را آغاز می کند. این سشن در 11:30 ظهر به وقت ایران شروع و چند ساعت پس از سشن نیویورک (آمریکای شمالی) در 19:30 عصر به وقت ایران به پایان می رساند.

سشن معاملاتی لندن رقابت تنگاتنگی با سشن نیویورک بر سر بیشترین حجم معاملاتی دارد و با نوسان چشمگیر و نقدینگی بیشتر از سشن توکیو شناخته می شود.

سشن لندن در فارکس
سشن لندن در چهار ساعت پایانی به دلیل همپوشانی با نیویورک بیشترین حجم معامله را تجربه می کند.

چرا سشن لندن در بازار فارکس مهم است؟

چهار سشن معاملاتی در بازار فارکس وجود دارد و احتمالا شما هم هنوز بهترین سشن برای ترید را انتخاب نکرده اید. در وصف اهمیت سشن فارکس لندن همین بس که حجم معاملات و نقدینگی به اوج خود می رسد و با دو سشن معاملاتی همپوشانی دارد.

فعالیت گسترده و سرعت بالا

بازار کند و خنثی توکیو به سشن یا جلسه لندن منتهی می شود و اروپایی ها معاملات خود را آغاز می کنند. به دنبال این اتفاق، نوسانات بسیاری از دارایی ها گسترش می یابد. به طور کلی همگام با شروع لندن، «حرکت ساعتی نقدینگی» در بسیاری از جفت ارز های اصلی افزایش می یابد.

به دنبال افزایش نوسان، سطوح حمایت و مقاومت بسیار راحت تر از سشن توکیو شکسته می شوند چرا که نقدینگی در معاملات این سشن چندان زیاد نیست. به بیان دیگر، لندن یکی از بهترین سشن ها برای تریدر هایی است که بر اساس شکست قیمت ارز ها معامله می کنند و بستری برای کسب سود فراهم می کند.

همپوشانی با دو سشن معاملاتی

سشن های اروپا (لندن) و ایالات متحده (نیویورک) دو مرکز بزرگ بازار فارکس در جهان هستند و در یک بازه زمانی سه ساعته با یکدیگر همپوشانی دارند. همپوشانی این سشن ها از 16:30 به وقت ایران شروع می شود و تا 19:30 به پایان می رسد. علاوه بر این سشن فارکس لندن در مجموع یک ساعت با سشن توکیو و از ساعت 11:30 ظهر به وقت ایران تا 12:30 همپوشانی دارد.

به دنبال این همپوشانی ها، معامله گران بزرگ بازار فعالیت خود را آغاز می کنند و حرکات سریع و گسترده قیمت ها آغاز می شود.

نقدینگی بالا

به دنبال حجم بالای خرید و فروش در سشن لندن، جفت ارز های اصلی با اسپرد های پایین و اندک معامله می شوند. این اتفاق برای تریدر های کوتاه مدت و روزانه بسیار مناسب است تا با کاهش هزینه ها، سود بیشتری از معاملات کسب کنند.

نقدینگی
نقدینگی در سشن لندن بیشتر از سشن های دیگر است.

ساعات معاملاتی سشن لندن به وقت ایران

بنا به قانون، هر ساله در انگلستان در اواخر ماه مارس، زمان به مدت یک ساعت تا اواخر اکتبر جلو می رود و پس از آن به روال قبلی باز می گردد. این اتفاق تا سال قبل هم در ایران رخ می داد و با BST یا ساعت تابستانی بریتانیا شناخته می شود. به همین دلیل فعالیت سشن لندن و ساعت معاملاتی آن را به دو دوره تقسیم می کنیم. زمان ترید در سشن لندن در 6 ماه اول سال شمسی:

زمان فعالیت سشن لندن در شش ماه اول سال به وقت تهران
زمان باز شدن زمان بسته شدن
11:30 19:30

زمان فعالیت سشن معاملاتی لندن در شش ماه دوم سال شمسی:

زمان فعالیت سشن لندن در شش ماه دوم سال به وقت تهران
زمان باز شدن زمان بسته شدن
12:30 20:30

مشخصات سشن لندن

سشن معاملاتی لندن فقط در همپوشانی با سشن های نیویورک و توکیو شناخته نمی شود و مشخصات دیگری هم دارد که باید به آن ها توجه کنید. مشخصات سشن لندن:

مشخصات توضیحات
زمان باز شدن 8:00 صبح به وقت محلی – 11:30 ظهر به وقت تهران
زمان بسته شدن 16:00 عصر به وقت محلی – 19:30 عصر به وقت تهران
نوسان بیشترین میزان از نوسانات
جفت ارز های مناسب برای معامله GBP/USD، EUR/USD و EUR/GBP
همپوشانی سشن نیویورک – سشن توکیو

حجم معاملات در سشن لندن

حجم معاملات سشن ها در بازار فارکس به صورت دوره ای اندازه گیری و میانگین آن اعلام می شود. بنا به برخی از منابع، لندن بیش از 35% و بنا به برخی دیگر، 42 درصد از حجم معاملات به سشن اروپا یا لندن اختصاص دارد. متاسفانه این آمار دقیق نیست اما می توان گفت که لندن بیشترین روند صعودی و نزولی بازار را به خود اختصاص داده است؛ همچنین درصد بالایی از معاملات در سشن لندن رخ می دهند و همین موضوع رقابت تنگاتنگی بین نیویورک و لندن بر سر عنوان بیشترین حجم معامله فارکس رقم زده است.

تحولات بازار در سشن لندن

8 ساعت از معاملات شبانه روزی فارکس به سشن معاملاتی لندن اختصاص دارد. در این مدت اتفاقات و تحولات بسیاری رخ می دهند و به طور کلی روند بازار فارکس در طول جلسه معاملاتی لندن را بررسی می کنیم.

 • شروع روز معاملاتی: بازار لندن به عنوان اولین سشن اروپایی، دروازه ورود مردمان این قاره به فارکس و شروع فعالیت آنها است. این اتفاق منجر به حرکت های قیمت قابل توجه می شود.
 • انتشار اخبار اقتصادی: با آغاز فعالیت بانک ها و بنگاه های اقتصادی اروپا، اخبار تاثیرگذار همزمان با فعالیت جلسه لندن منتشر می شوند.
 • همپوشانی با سشن توکیو: لندن با سشن توکیو همپوشانی دارد که تحولات و حجم معاملات بیشتری را در بازار رقم می زند.
 • همپوشانی با سشن نیویورک: به دنبال همپوشانی لندن با نیویورک، حجم معاملات و نوسان در فارکس به اوج خود می رسد.
 • تغییرات قیمت سایر بازار ها: تحولات در دیگر بازار ها ازجمله سهام و کالا های معدنی همچون طلا بر تحولات بازار فارکس در سشن لندن تاثیر می گذارند.

جفت ارزهای پر معامله در سشن لندن

هیچ جفت ارزی بهترین دارایی برای ترید در سشن لندن نیست و هیچ ایده آلی وجود ندارد؛ با این حال برخی از جفت ارز ها به دلیل حجم معاملاتی بالا، هزینه اسپرد کمی دارند که درخصوص آن ها می توان به ارز های زیر اشاره کرد. جفت ارز های پر معامله در سشن لندن:

 • EUR/USD (یورو در برابر دلار آمریکا)
 • USD/JPY (دلار آمریکا در برابر ین ژاپن)
 • GBP/USD (پوند بریتانیا در برابر دلار آمریکا)
 • USD/CHF (دلار آمریکا در برابر فرانک سوئیس)

به دنبال فعالیت های بین بانکی ایالات متحده و اروپا/لندن، بیشترین تاثیرپذیری از همپوشانی سشن ها را جفت ارز های USD/JPY، EUR/USD و GBP/USD تجربه می کنند. به بیان دیگر اگر استراتژی شما بر اساس کسب سود از نوسانات تنظیم شده، می توانید روی این جفت ارز ها حساب کنید.

واکنش سشن لندن به اخبار و رویدادها

همچون تمامی سشن ها، واکنش لندن به اخبار و رویداد های بازار فارکس به شدت پویا و متغیر است. به طور کلی فارکس تحت تاثیر مستقیم و غیر مستقیم اطلاعات اقتصادی، سیاسی، بین المللی و حتی رویداد های ناگهانی قرار دارد. هر کدام از رویداد های زیر نقش خود را در نوسان و تغییرات سشن لندن بازی می کنند و عبارتند از:

 • نرخ بیکاری
 • رشد اقتصادی
 • تصمیمات سیاستمداران
 • تغییرات در سیاست های مالی یا پولی جهان
 • تحریم های کشور ها
 • وقایع ناگهانی همچون حوادث طبیعی
 • پاندمی ها همچون ویروس کرونا

به دنبال تاثیرگذاری این عوامل، باید حتما اطلاعات و رخداد های جدید را به دقت دنبال کنید و استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را در نظر بگیرید.

ویروس کرونا و بازار های معاملاتی
همزمان با پاندمی اعلام شدن ویروس کرونا، بازار های معاملاتی دچار سقوط قیمت شدند و این ویروس تاثیر شایانی بر سشن لندن داشت.

استراتژی های معاملاتی در سشن لندن

مهم ترین ویژگی های سشن لندن افزایش نقدینگی و نوسان هستند و بر اساس همین عوامل می توانید استراتژی خود را تنظیم کنید. چند مورد از استراتژی معاملاتی مناسب ترید در سشن لندن عبارتند از:

 • استراتژی شکست (Breakout Strategy)
 • استراتژی روند (Trend Following Strategy)
 • استراتژی معامله بر اساس اخبار (News Trading Strategy)
 • استراتژی اسکالپ (Scalping Strategy)
 • استراتژی معکوس (Reversal Strategy)

آموزش استراتژی شکست در سشن لندن

استراتژی شکست در طول جلسه لندن تقریبا شبیه به شکست در هر زمان دیگری از روز انجام می شود اما مهم ترین تفاوت، احتمال بروز نقدینگی و نوسان است. معمولا تریدر ها در سشن لندن به دنبال سطوح حمایت یا مقاومت هستند و نمودار زیر یک الگوی وجِ در حال افزایش با سطح مقاومت خط روند را نشان می دهد؛ با شروع سشن لندن، سطح قیمت مقاومت شکسته می شود.

نمودار استفاده از استراتژی شکست در سشن لندن
نمونه ای از استفاده از استراتژی شکست در سشن معاملاتی لندن

یکی از نکاتی که حین اجرای این استراتژی باید به آن توجه کنید، استفاده از ابزار های مدیریت ریسک است؛ به عنوان مثال می توانید استاپ ها را نسبتا فشرده نگه دارید و از تریلینگ استاپ نزدیک به خط روند استفاده کنید. افزایش نقدینگی و نوسانات در طول سشن معاملاتی لندن، احتمال وقوع شکست ها را افزایش می دهد.

نکات مهم معامله در سشن لندن

معامله در سشن لندن اگرچه سودآور به نظر می رسد اما خطراتی را به همراه دارد که باید به آن ها توجه کنید. مهم ترین نکات معامله در سشن لندن در فارکس عبارتند از:

 • آگاهی از آخرین اخبار: تقویم های اقتصادی، اطلاعیه های بانک های مرکزی و تحولات ژئوپلیتیکی را برای پیش بینی حرکت بازار دنبال کنید.
 • استفاده از تحلیل تکنیکال: از ابزار ها و شاخص های تحلیل تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود و خروج مناسب استفاده کنید.
 • مدیریت ریسک: برای مدیریت و کاهش ریسک، دستورات استاپ لاس (حد ضرر) و تیک پرافیت (حد سود) را تنظیم کنید.
مدیریت ریسک در سشن لندن
با استفاده از ابزار های مدیریت ریسک، احتمال ضرر در سشن معاملاتی لندن کاهش می یابد.
 • توجه به اسپرد: گاهی اوقات اسپرد افزایش می یابد که به دلایل مختلفی بستگی دارد و بر هزینه معاملاتی شما تاثیر می گذارد.
 • استفاده از همپوشانی ها: ترید در زمان همپوشانی لندن – نیویورک و لندن – توکیو بستری برای شما فراهم می کند تا از فرصت های معاملاتی بیشتری استفاده کنید.

مزایا و معایب معامله در سشن لندن

سشن معاملاتی لندن عاری از ایراد نیست و البته همچون دیگر سشن ها، مزایای جذابی دارد. مزایا و معایب معامله در سشن لندن:

مزایای معامله در سشن لندن معایب معامله در سشن لندن
حجم معاملات چشمگیر رقابت سنگین بین تریدر ها و شرکت ها
نوسان بسیار زیاد احتمال بازگشت سریع افزایش قیمت ها
همزمانی با انتشار اخبار مهم اقتصادی نامناسب برای تریدر های مبتدی
همپوشانی با سشن های نیویورک و توکیو
اسپرد کمتر در مقایسه با دیگر سشن ها

جمع بندی

سشن لندن؛ جلسه ای که بیش از یک سوم از حجم معاملات روزانه فارکس را به خود اختصاص داده و برای معامله در فارکس مناسب است. با این حال این سشن به دلیل افزایش شدید نقدینگی و سرعت بالا برای تریدر های مبتدی و تازه کار مناسب نیست و باید این نکته را درنظر بگیرید. شما چه تجربه ای از ترید در سشن لندن دارید؟! از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

✅ ساعت باز شدن بازار لندن به وقت ایران چه زمانی است؟

سشن معاملاتی لندن در زمان 11:30 به وقت ایران فعالیت خود را آغاز می کند.

✅ تایم فارکس لندن چه زمانی است؟

تایم فارکس لندن از 11:30 ظهر تا 19:30 عصر به وقت تهران است.

✅ بهترین نرم افزار نمایش ساعت کار بازارهای جهانی چیست؟!

یکی از بهترین نرم افزار ها برای نمایش ساعت بازار های جهانی و سشن ها، Forex Hours, FX sessions Clock است.

درج نظر