سواپ طلا در فارکس و همه چیز درباره آن

توضیح مفهوم سواپ طلا
سواپ طلا در فارکس در هر بروکر متفاوت است.

طلا در کنار جفت ارز های اصلی و فرعی به عنوان یکی از نماد های معاملاتی مهم و پر طرفدار در جهان شناخته می شود. از آن جایی که طلا حتی پیش از اختراع پول های رایج امروزی ارزشمند بوده است، به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه گذاری محسوب می شود و نوسانات بازار ارز روی آن تاثیر خاصی نمی گذارند؛ به همین دلیل تریدر های بسیار زیادی به معاملات آن علاقه دارند و شرایط معاملاتی اش مانند میزان سواپ طلا در فارکس را بررسی می کنند. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره swap طلا در فارکس به دست آورید.

swap طلا در فارکس به چه معناست؟

به طور کلی در دنیای فارکس وقتی که معامله تریدر از یک روز کاری به روز بعد منتقل می شود (یعنی شخص معامله اش را پیش از پایان روز کاری فارکس نبندد)، شامل مبلغی به نام «بهره شبانه» یا “Swap” می شود. سواپ به تفاوت نرخ بهره بین دو ارز مورد معامله اشاره دارد و بسته به نوع و میزان تفاوت آن، ممکن است سود بگیرید یا مبلغی را به بروکر پرداخت کنید.

انواع سواپ طلا در فارکس

سواپ طلا در بازار فارکس به دو نوع «سواپ مثبت» و «سواپ منفی» تقسیم می شود. سواپ مثبت زمانی اتفاق می افتد که نرخ بهره جفت ارز شامل طلا در زمان خرید آن، بیشتر از زمان فروشش باشد. در چنین حالتی تریدر سود و مبلغی را از بروکر دریافت می کند.

اما در نقطه مقابل سواپ منفی قرار دارد که باعث ضرر تریدر و پرداخت پول به بروکر می شود؛ این حالت زمانی رخ می دهد که اختلاف نرخ بهره در زمان خرید، کمتر از زمان فروش آن باشد. برای مثال جفت ارز طلا به دلار یا (XAU/USD) را در نظر بگیرید. اگر ارزش طلا در زمان فروش، نسبت به زمان خرید افزایش یافته باشد، شما سود می کنید و سواپ مثبت رخ می دهد. اما اگر ارزش آن کاهش یابد، swap طلا در فارکس منفی می شود و شما ضرر می کنید.

معرفی عوامل تاثیر گذار بر میزان سواپ
نرخ بهره بانکی بیشترین تاثیر را در Swap طلا در فارکس دارد

عوامل تاثیرگذار بر سواپ طلا

سواپ بر خلاف (کمیسیون) که معمولا مقدار ثابتی دارد، یک هزینه معاملاتی متغیر است که طبق نوسانات بازار و عوامل مختلف تغییر می کند. سواپ طلا در فارکس تحت تاثیر عوامل زیر تغییر می کند.

  • نوسان قیمت جهانی طلا
  • وضعیت ژئوپلیتیکی جهان
  • سیاست های بانک های مرکزی و موسسات مالی بزرگ
  • نرخ بهره بانکی.

تاثیر نوسان قیمت طلای جهانی بر سواپ طلا

در زمان های خاص که نوسان شدیدی در قیمت طلا رخ می دهد و ثبات قیمتی وجود ندارد، میزان سواپ دستخوش تغییر می شود. پس در زمان نوسانات شدید قیمت طلا بهتر است آخرین تغییرات میزان سواپ را از سایت و پشتیبانی بروکرتان پیگیری کنید.

وضعیت ژئوپلیتیکی جهان

روابط کشور ها با یکدیگر، تحریم های اقتصادی، جنگ، رویداد های جهانی و… تاثیر زیادی بر نرخ بهره شبانه طلا در فارکس می گذارند. بنابراین پیگیری اخبار اقتصادی و سیاسی می تواند هشدار های لازم درباره تغییرات میزان سواپ طلا را به شما بدهد.

سیاست های بانک های مرکزی و موسسات مالی بزرگ

تغییر سیاست های مالی از سوی دولت ها، بانک های مرکزی و موسسات مالی اثر مهمی در مقدار سواپ شبانه دارد. آن ها با وضع قوانین مختلف وضعیت کلی بازار را دگرگون می کنند و شرایط معاملاتی را تغییر می دهند.

نرخ بهره بانکی

نرخ بهره بانکی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر میزان سواپ است. از آن جایی که بروکر ها برای تامین نقدینگی شان وام های یک روزه با بهره بسیار بالا از بانک ها می گیرند، تغییر در میزان بهره بانکی تاثیر بسیار زیادی روی سواپ طلا در فارکس و دیگر نماد های معاملاتیی می گذارد.

کسب سود از سواپ طلا
تحلیل بنیادی و پیگیری اخبار اطلاعات مهم درباره عوامل تاثیر گذار بر سواپ طلا را به شخص ارائه می دهند.

نحوه سوددهی از swap طلا در فارکس

برای کسب سود از سواپ طلا در واقع باید معامله تان را در شرایطی ببندید که نرخ بهره آن کمتر از زمان باز کردن معامله باشد. برای آنکه بتوانید معامله تان در چنین شرایطی ببندید راه های مختلفی وجود دارد که دو مورد از مهم ترین آن ها استفاده از (تحلیل تکنیکال) و (تحلیل بنیادی) هستند. البته پیش از هر چیزی باید کارگزاری مناسبی را برای خود انتخاب کنید؛ چرا که میزان سواپ طلا در فارکس در هر بروکری متفاوت است!

جمع بندی

توجه به میزان سواپ طلا در فارکس برای علاقه مندان به معاملات این فلز گران بها بسیار ضروری است. با یک برنامه ریزی درست و استفاده از ابزار های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی می توانید از بهره شبانه استفاده مثبت کنید و به سود برسید. البته از آن جایی که سواپ شبانه اشکال شرعی دارد، به شما توصیه می کنیم تا از حساب های بدون سواپ استفاده کنید.

سوالات متداول

🔷 چرا سواپ اشکال شرعی دارد؟

پرداخت بهره شبانه طبق قوانین دین اسلام به عنوان ربا محسوب می شود.

🔷 چطور می توان بدون اشکال شرعی در معاملات طلا در فارکس شرکت کرد؟

بروکر های فارکس حساب های اسلامی یا بدون بهره را برای مسلمانان ایجاد کرده اند.

🔷 آیا اسکالپ طلا هم شامل سواپ می شود؟

خیر؛ از آن جایی که معاملات اسکالپ ظرف چند دقیقه بسته می شوند، در یک روز کاری به پایان می رسند.

درج نظر