چگونگی محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو و فارکس

مفهوم پیپ طلا

حتی جدیدترین معامله گران بازار فارکس نیز می دانند که طلا یکی از پر معامله ترین فلزات گران بها در دنیای فارکس است و سود کلانی را برای تریدرها به ارمغان می آورد. طلا نه تنها در بازار فارکس، بلکه در دنیای حقیقی نیز با نرخ بالایی خرید/فروش می شود و جزو کالاهای ارزشمند در سراسر جهان است. اگر شما نیز یک معامله گر تازه وارد در دنیای شگفت انگیز فارکس هستید و نمی دانید اصطلاح پیپ (pips) چه کاربردی دارد، این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مقاله، می خواهیم درباره موضوعاتی همچون پیپ چیست، محاسبه پیپ طلا، شمارش پیپ طلا و … صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

محاسبه پیپ طلا
نحوه شمارش پیپ طلا

آموزش محاسبه ارزش پیپ طلا

پیپ (PIP) که مخفف شده عبارت ” Price Interest Point” است، به کوچک ترین واحد قیمت جفت ارزها و سایر دارایی های موجود در بازار فارکس گفته می شود که به گوش معامله گران این بازار کاملا آشناست! این اصطلاح برای تعیین سود/ضرر در بازار فارکس به کار می رود و تغییرات قیمتی بین یک جفت ارز [یک ارز پایه و یک ارز مقابل آن] را نشان می دهد. همان طور که می دانید، قیمت ارزها در بازار فارکس ثابت نیست و دائما در حال نوسان است؛ به همین خاطر قیمت این ارزها با کوچک ترین واحد اندازه گیری می شود که اعشار است. این بدان معنا است که شما می توانید نرخ ارزها در فارکس را با اعداد اعشاری مشاهده کنید که تا 4 رقم اعشار ادامه پیدا می کنند.

جالب است بدانید پیپ با نام دیگری نیز شناخته می شود که به آن «پوینت» یا “Point” گفته می شود. می توان گفت که کلمه پیپ، به چهارمین عدد اعشار در تمامی جفت ارزها به غیر از یون ژاپن [¥] گفته می شود؛ در یون ژاپن، پیپ به اعشار دوم اشاره دارد. طلا نیز یکی از دارایی های مهم فارکس است که معمولا در مقابل ارز دلار [USD] قرار می گیرد و این دارایی نیز با پیپ اندازه گیری می شود. در ادامه به «نحوه محاسبه پیپ طلا» و همچنین «شمارش پیپ طلا» می پردازیم.

نحوه محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو

بدیهی است که تریدینگ ویو یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین ابزارها معاملاتی محسوب می شود که توسط 90% بروکرهای فارکس و معامله گران، مورد استفاده قرار می گیرد. این پلتفرم معاملاتی مشهور، قابلیت های معامله گری بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که ” محاسبه پیپ طلا” تنها گوشه چشمی از امکانات این وب سایت است. در تریدینگ ویو می توانید به تحلیل روند دارایی ها، مشاهده چارت های قیمتی، اندیکاتورها و … بپردازید. محاسبه پیپ طلا از فرمول خاصی در بازار فارکس به دست می آید که تریدر ها باید با توجه به حجم سفارش و قیمت، به صورت دستی و ذهنی آن را محاسبه کنند. این در حالی است که ابزار تریدینگ ویو این امکان را به معامله گران می دهد محاسبه پیپ طلا را به راحتی و بدون نیاز به هیچ فرمولی، انجام دهند. برای این کار، می توانید با گذراندن مراحل زیر به محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو بپردازید:

  • مراجعه به وب سایت تریدینگ ویو؛
  • انتخاب گزینه Measure؛
  • تعیین سطح قیمتی.
شمارش پیپ طلا
آموزش محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو.

به وب سایت تریدینگ ویو (Trading View) مراجعه کنید:

برای محاسبه پیپ طلا در تریدینگ ویو، ابتدا باید به وب سایت رسمی این پلتفرم تحلیلی/معاملاتی مراجعه کنید. شما می توانید برای ورود به سایت تریدینگ ویو، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

گزینه اندازه گیری (Measure) را انتخاب کنید:

برای مشاهده محاسبه پیپ طلا، بر روی گزینه «اندازه گیری» یا ” Measure” که با علامت یک خط کش در اندیکاتور تریدینگ ویو نشان داده می شود، کلیک کنید. زمانی که این گزینه را فعال کنید، می توانید دو سطح قیمتی برای محاسبه پیپ ها تعیین کنید.

سطح قیمتی را تعیین کنید

در مرحله آخر، شما باید دو سطح قیمتی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا اطلاعات مربوط به اختلاف قیمت، مقدار پیپ و … برای شما به نمایش درآید. جالب است بدانید پس از انتخاب گزینه ” Measure” و حرکت دادن موس، یک کادر مستطیل شکل به نمایش گذاشته می شود که از رنگ های مختلفی برخوردار می باشد. رنگ آبی نشان دهنده «حرکت قیمت به سمت صعودی» و رنگ قرمز نشان دهنده «حرکت قیمت به سمت نزولی» می باشد.

پیپ طلا و اثر آن بر قیمت طلا

پیش از هر چیزی باید ب این نکته اشاره کنیم که پیپ دخالتی در تعیین قیمت طلا ندارد، بلکه تنها برای محاسبه تغییرات نرخ این ارز با ارز دیگری کاربرد دارد! معمولا قیمت گذاری طلا و نوسانات این فلز گران بها به عواملی همچون عوامل سیاسی/اقتصادی، تورم، میزان استخراج طلا، هیجانات بازار و … بستگی دارد. با این حال، پیپ کوچک ترین واحد اندازه گیری قیمت طلا است و بسته به نوع معامله، ابزارهای مختلف ترید و شمارش پیپ طلا متفاوت در نظر گرفته می شود.

برای مثال، در معاملات اسپات (gold spot) قیمت طلا با 2 رقم اعشار نشان داده می شود که با توجه به این موضوع، حرکت هر PIP چیزی حدود 0.01 احتساب می شود. این در حالی است که شمارش پیپ طلا در قراردادهای CFD [قرارداد ما به التفاوت/معاملات آتی] متفاوت محاسبه می شود. چراکه در اکثر مواقع، قراردادهای CFD از اندازه های مختلفی برخوردار هستند که این اندازه ها هر پیپ را تعیین می کنند. در هر صورت، در محاسبه پیپ طلا تنها نکته ای که مهم است پیپ در مقدار سود/ضرر کلی می باشد. در نتیجه می توان گفت که پیپ طلا هیچ اثری بر قیمت این فلز گران بها نمی گذارد، بلکه محاسبه نرخ طلا در شرایط مختلف را به معامله گران نشان می دهد.

اهمیت پیپ طلا در مدیریت ریسک

محاسبه پیپ طلا چه اهمیتی دارد؟! شاید پس از توضیحات بخش های قبلی، شما نیز به این فکر افتاده اید که “اصلا شمارش پیپ طلا چه کاربردی دارد؟” در این باره باید بگوییم که محاسبه پیپ طلا یکی از مهم ترین کاربرد هایی که دارد در مبحث «مدیریت ریسک» نهفته است. ترید در بازار فارکس بدون در نظر گرفتن یک استراتژی هوشمندانه و مدیریت ریسک معاملات، می تواند بسیار بی رحم و مضر باشد!

از همین روی، تمامی معامله گرانی که در این عرصه معامله می کنند از میزان اهمیت مدیریت ریسک با خبر هستند. شمارش پیپ طلا برای تعیین حد ضرر و حد سود [Risk To Reward Ratio] بسیار مفید واقع می شوند. شما می توانید با آگاهی داشتن از ارزش هر پیپ، اندازه مناسبی برای سفارشات خود در بازار تعیین کرده و مقدار ضرری که می توانید متحمل شوید را با توجه به سرمایه تان مشخص کنید. با استفاده از این روش، معامله گران می توانند تعداد لات ها و واحدها را بر حسب ارزش پیپ محاسبه کنند.

شمارش پیپ طلا
میزان اهمیت محاسبه پیپ طلا در مدیریت ریسک

جمع بندی

محاسبه پیپ طلا را می توان یکی از مهم ترین اقدامات برای ترید طلا در بازار فارکس در نظر گرفت که تمامی معامله گرام باید با این روش آشنایی داشته باشند. پیپ به کوچک ترین واحد اندازه گیری ارزها گفته می شود که تا 4 رقم عدد اعشاری ادامه پیدا می کند. معامله گران می توانند با استفاده از شمارش پیپ طلا، اندازه سفارشات خود را به درستی تعیین کنند و همچنین در مدیریت ریسک معاملات هوشمندانه عمل کنند. توجه داشته باشید، محاسبه پیپ طلا در قیمت گذاری این فلز ارزشمند تاثیری ندارد و تنها برای “تشخیص حرکات قیمت نماد طلا و مقدار سود/ضرر” کاربرد دارد. شما می توانید محاسبه پیپ طلا را به صورت دستی و از طریق فرمول آن به دست بیاورید؛ یا از وب سایت تحلیلی محبوب تریدینگ ویو برای این کار کمک بگیرید.

سوالات متداول

🔷 پیپ طلا چیست؟

پیپ طلا (pips on gold) به کوچک ترین تغییرات قیمتی نماد طلا گفته می شود که با اعداد اعشاری به نمایش گذاشته می شود.

🔷 محاسبه پیپ طلا چگونه است؟

محاسبه پیپ با توجه به حجم معاملات، اندازه سفارش و شرایط به دست می آید.

🔷 آیا شمارش پیپ طلا بر قیمت نماد طلا تاثیر می گذارد؟

خیر، پیپ طلا هیچ اثری بر قیمت این فلز گران بها نمی گذارد، بلکه محاسبه نرخ طلا در شرایط مختلف را به معامله گران نشان می دهد.

🔷 محاسبه پیپ طلا چه کاربردی دارد؟

محاسبه پیپ طلا به مدیریت ریسک، تعیین اندازه مناسب برای پیپ، انتخاب استراتژی کاربردی و … کمک شایانی دارد.

درج نظر