مالیات فارکس در آمریکا و کانادا چگونه محاسبه میشود؟

مالیات ارز دیجیتال در آمریکا و کانادا چگونه است؟

اگر شما نیز کنجکاو هستید که آیا در کشورهای خارجی قانونی درمورد مالیات بر سود ارزهای دیجیتال یا فارکس وجود دارد؟ پاسخ بله است! امروزه ارزهای دیجیتال (cryptocurrency) به یکی از داغ ترین بازارهای مالی در سراسر جهان تبدیل شده اند که در برخی از کشور های مهم مانند آمریکا، کانادا و … مشمول پرداخت مالیات می شوند. فعالان حوزه فارکس و ارز دیجیتال در کشورهای مذکور، موظف هستند برای انواع قراردادهای ارز دیجیتال [قرارداد اسپات، فیوچرز و …] درصد متفاوتی از مالیات را پرداخت کنند. بدیهی است که ایالات متحده نقش اصلی را در بازار مالی جهانی فارکس، ایفا می کند. چراکه دلار [$] یکی از پرمعامله ترین و اصلی ترین ارزهای فارکس است که به طور گسترده در بیشتر جفت ارزها به عنوان ارز پایه قرار می گیرد. از سوی دیگر، کانادا جزو کشورهایی است که ترید فارکس و ارزهای دیجیتال در آن به وفور انجام می شود و در لیست بهترین کشورهای خرید و فروش ارز قرار دارد. از همین روی، ما قصد داریم در این مقاله، به توضیح قوانین «مالیات فارکس در آمریکا» و « مالیات فارکس در کانادا» به همراه قوانین مالیاتی ارز دیجیتال بپردازیم.

مالیات فارکس در آمریکا و کانادا
در این بخش از مقاله به بررسی مقدار مالیات فارکس در کانادا و آمریکا پرداخته ایم.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات فارکس در آمریکا و کانادا هستند؟

تفاوتی ایجاب نمی کند که شما یک روزنامه نگار آمریکایی/کانادایی هستید و یا به طور دائم در بازارهای فارکس و ارز دیجیتال فعالیت می کنید، در هر صورت مشمول پرداخت مالیات خواهید بود! درواقع تمامی تریدرهایی که برای خرید و فروش ارز، کالا، سهام و … در بازارهای فارکس و ارز دیجیتال اقدامی می کنند باید هزینه مالیات را در نظر بگیرند. افرادی که باید برای فعالیت در عرصه ارز دیجیتال و فارکس مالیات پرداخت کنند، به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

  • شهروندان آمریکا و کانادا؛
  • مقیمان دائم در کشورهای آمریکا و کانادا؛
  • برخی از روزنامه نگارانی که در رابطه با فارکس خبر منتشر می کنند [فقط در آمریکا]؛
  • تمامی افرادی که به تجارت در عرصه فارکس و ارز دیجیتال در این کشورها مشغول هستند.

میزان مالیات فارکس در آمریکا و کانادا

قوانین مالیات فارکس در آمریکا و همچنین قوانین فارکس در کانادا، بسته به شرایط معاملاتی متفاوت می باشد. تریدرهای ارز دیجیتال و فارکس در این کشورها، بسته به استفاده از قراردادهای کد 1256TRC و همچنین قراردادهای 988 نرخ متفاوتی از مالیات را پرداخت می کنند. در ادامه، هر یک از این قراردادها را به همراه نرخ مالیاتی که شامل می شوند، توضیح داده ایم:

مالیات قراردادهای فیوچرز و آپشن:

قراردادهای فیوچرز (Futures Contract) و آپشن (Options Contract) با کد 1256 در قانون مالیات تعریف شده اند که به صورت 40/60 نرخ بندی می شوند. بر اساس این قانون، تمامی معامله گران موظف هستند 60% از سود معاملات بلند مدت [long-term] و 40% بر روی معاملات کوتاه مدت [short-term] را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

مالیات قراردادهای اسپات:

معاملات اسپات با کد 988، در دسته قوانین مالیاتی آمریکا تعریف شده اند که با شرایط متفاوتی از قراردادهای 1256 محاسبه می شوند. مالیات برای معاملات اسپات متغیر است و بسته به سود سالانه تریدر دریافت می شود. درواقع مالیات فارکس و ارزهای دیجیتال برای قراردادهای اسپات، بسته به درآمد حاصل از معاملات هر تریدر تعیین می شود.

نحوه محاسبه مالیات فارکس در آمریکا و کانادا

بدیهی است که قوانین مالیاتی هر کشور بسته به نوع تجارت، زمان مورد نیاز برای معامله و … متفاوت است که کشورهای آمریکا و کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیستند! قوانین فارکس در آمریکا با قوانین فارکس در کانادا تقریبا مشابه است، اما این قوانین برای ارزهای دیجیتال متفاوت در نظر گرفته می شود. برای مثال، نگهداری ارزهای دیجیتال در کشور آمریکا، بین 20-0% برای بالای یک سال و 37-10% برای زیر 1 سال می باشد. این در حالی است که مالیات ارز دیجیتال در کانادا برای معامله گران روزانه [Day Trader] مقدار 100% و برای دارندگان کریپتو 50% از کل سود است. در ادامه، نحوه محاسبه مالیات فارکس در کشورهای کانادا و آمریکا را نیز شرح داده ایم.

مالیات فارکس در آمریکا:

همان طور که می دانید پرداخت مالیات، در هر کشور متفاوت است و از سوی نهادهای تنظیم کننده قوانین مالیاتی تعیین می شود. قوانین مالیات فارکس در آمریکا توسط سازمان مالیاتی IRS [Internal Revenue Service] تهیه و منتشر می شود که برای معاملات اسپات، فیوچرز، آپشن و … متفاوت در نظر گرفته می شود. همچنین، دریافت مالیات فارکس در کشور آمریکا بسته به موقعیت های لانگ و شورت متغیر است و با در نظر گرفتن محاسبه سود/زیان تریدر تعیین می گردد. پرداخت مالیات برای معاملات آپشن/فیوچرز 60% و برای معاملات روزانه/کوتاه مدت مقدار 40% است.

مالیات فارکس در کانادا:

قوانین مالیات فارکس در کانادا به دست مقامات CRA [Revenue Agency] تنظیم می شود که سود معاملات بر حسب مقدار سرمایه، نحوه ترید، نوع قرارداد و … دسته بندی می شود. به طور کلی، نرخ مالیات ارزهای دیجیتال و فارکس در کشور کانادا بر حسب کل درآمد تریدر و مدت زمانی که به معامله می پردازد، دریافت می شود. این نرخ تنها 50% از کل سود را شامل می شود که هم برای ارزهای دیجیتال و هم برای فارکس یکسان تعیین می شود. به همین خاطر است که کانادا در کنار کشورهای دیگری همچون نیوزلند، سنگاپور، هنگ کنگ، سوئیس و … به عنوان بهترین مناطق ترید فارکس-کریپتو شناخته می شود.

مالیات فارکس در کانادا
مالیات فارکس در کانادا با نرخ 50% و مالیات فارکس در آمریکا با نرخ 60-40% تعیین شده است.

زمان پرداخت مالیات فارکس در آمریکا و کانادا

زمان پرداخت ارزهای دیجیتال، فارکس و سایر دارایی ها هیچ تفاوتی با تاریخ پرداخت مالیات های عمومی کشورهای آمریکا و کانادا ندارد. درواقع، کشورهایی همچون آمریکا و کانادا عرصه فارکس را یک تجارت اصلی و قانونی می دانند که مانند سایر مشاغل، مشمول مالیات می شود. زمان پرداخت مالیات فارکس طبق قانون مالیات عمومی تعیین می شود و تریدرها می توانند از طریق سیستم های مخصوص مالیات، این فرایند را تکمیل کنند.

روش ‌های پرداخت مالیات فارکس در آمریکا و کانادا

معمولا پرداخت مالیات در آمریکا از طریق سرویس آنلاین ” PAYE” یا سایر سیستم های مالی آنلاین، انجام می شود. تریدرها می توانند پرداخت مالیات فارکس در آمریکا و کانادا را از روش های نقدی، الکترونیکی و ماهانه انجام دهند.

معافیت‌ های مالیاتی ارز دیجیتال در آمریکا و کانادا

چه کسانی از پرداخت مالیات فارکس در کشورهای آمریکا و کانادا معاف هستند؟!معافیت های مالیاتی در هر کشوری رایج است که این امر درمورد قوانین مالیات فارکس در کانادا و آمریکا نیز صدق می کند. برای آنکه بدانید کدام گروه از فعالان بازار ارز دیجیتال در کانادا و آمریکا نیاز به پرداخت مالیات ندارند، به جدول زیر مراجعه کنید.

معافیت‌های مالیاتی ارز دیجیتال در آمریکا معافیت‌های مالیاتی ارز دیجیتال در کانادا
استفاده از ارز دیجیتال برای خرید و فروش کالا معافیت معاملاتی در صورت استفاده شخصی
تبادلات ارز دیجیتال بین افراد حقیقی عدم استفاده از ارزهای دیجیتال به شکل سرمایه گذاری
در صورت خسارت دیدن در بازار ارزهای دیجیتال انتقال ارزهای دیجیتال بین کیف پول های رمزنگاری
عدم دریافت سود از معاملات معاملات کوچک بین افراد حقیقی

جرائم مالیاتی ارز دیجیتال در آمریکا و کانادا

بسیار واضح و مبرهن است که عدم رعایت قوانین مربوط به پرداخت مالیات در هر کشوری جرم است و تبعات سنگینی را به همراه دارد. معمولا جرائم مالیاتی در هر کشور متفاوت تعیین می شود، اما درمورد ارزهای دیجیتال یک چهارچوب کلی وجود دارد. در ادامه، برخی از جرائم مالیاتی ارز دیجیتال در آمریکا و کانادا را دسته بندی کرده ایم:

  • عدم ارائه گزارش درآمد و سود حاصل از ارزهای دیجیتال؛
  • اجتناب از تهیه اظهارنامه مالیاتی در زمینه خرید/فروش ارزهای دیجیتال؛
  • استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن قوانین مالیاتی؛
  • کسب سود از عرصه کریپتو و عدم پرداخت مالیات.
مالیات ارز دیجیتال در آمریکا و کانادا
مالیات ارزهای دیجیتال در کشور کانادا تا 50% و در آمریکا بسته به شرایط معاملاتی متغیر است.

سخن پایانی

در این مقاله به مبحث “مالیات فارکس در آمریکا” و “مالیات فارکس در کانادا” پرداختیم که برای تریدرهای مقیم این کشورها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. طبق قانون مالیات، تمامی افرادی که از حوزه ارزهای دیجیتال و فارکس سود کسب می کنند، باید مقداری از سود خود را با مقامات مالیاتی کشورها تقسیم کنند. نرخ مالیات فارکس و ارزهای دیجیتال در کانادا تا 50% محاسبه می شود و در کشور آمریکا بین 60-40% است. فراموش نکنید که مالیات فارکس و ارزهای دیجیتال در کشورهای آمریکا/کانادا بسته به نوع قرارداد، مقدار سود تریدر، زمان فعالیت و … می تواند متفاوت باشد.

سوالات متداول

✅ مالیات فارکس در آمریکا چگونه محاسبه می شود؟

مالیات فارکس در آمریکا بین 60-40% است؛ 60% برای معاملات فیوچرز/آپشن و 40% برای معاملات اسپات.

✅ مالیات فارکس در کانادا چگونه محاسبه می شود؟

مالیات فارکس در کانادا بسته به شرایط معاملاتی، تا 50% متغیر است و بر روی سود معاملات اعمال می شود.

✅ مالیات ارزهای دیجیتال در آمریکا چقدر است؟

نگهداری و خرید/فروش ارزهای دیجیتال در کشور آمریکا، بین 20-0% برای بالای یک سال و 37-10% برای زیر 1 سال است.

✅ مالیات ارزهای دیجیتال در کانادا چقدر است؟

نرخ مالیات ارزهای دیجیتال در کشور کانادا، با نرخ مالیات فارکس در این کشور برابر است و تا 50% بر روی سود تریدرها اخذ می گردد.

درج نظر